WARSZTATY PLASTYCZNE

Warsztaty rzeźbiarskie Płaskorzeźby z odcisków przedmiotów. Grupa wiekowa: 6-9 lat
Wprowadzenie w problematykę rzeźby i objaśnienie zadania ćwiczeniowego. Zadanie ćwiczeniowe polega na odciskaniu na glinianej płaszczyźnie (wym. max 50 x 30 cm) negatywowych obrazów wybranych przez dziecko przedmiotów przyniesionych z domu. Kompozycje powinny być spójne i czytelne, oparte na prostych zasadach rytmu, powtarzalności, dynamizmu, mają uwzględniać podstawowy zakres środków rzeźbiarskich: kontrast kształtów, kontrast wielkości, kontrast faktur, dynamikę układów kompozycyjnych, zestawianie form wypukłych i wklęsłych z uwzględnieniem elementów rysunkowych. Tak wykonana płaskorzeźba stanowi dopiero negatywowy obraz właściwej kompozycji rzeźbiarskiej. Tę uzyskujemy poprzez wykonanie gipsowego odlewu, który następnie patynujemy w celu podkreślenia jego plastyczności. Wartość eksperymentalna techniki polega na twórczym doborze odpowiednich przedmiotów oraz uruchomieniu wyobraźni przy pracy w negatywie. Ta prosta technika umożliwia osiągnięcie bardzo efektownych rezultatów i nie wymaga od uczestników dużych zdolności manualnych.

Warsztaty malarskie Sztuka wyrazem myśli i przeżyć. Grupa wiekowa: 6-9 lat
Wykonanie ćwiczeń w dwóch różnych technikach:
1. Monotypia to technika pomiędzy rysunkiem a grafiką. Na powierzchni szyby rozprowadza się farbę drukarską za pomocą wałka a następnie na położonym (delikatnie) papierze, uczestnik warsztatów wykonuje spontaniczny rysunek
a) ołówkiem – efekt to kreska
b) grzebieniem – efekt kreski wielokrotne – równoległe
c) palcem – efekt to plama, szarość lub czerń w zależności od siły nacisku
Po powtórnym ułożeniu papieru na matrycy – szybie można uzyskać odbitkę w negatywie.
2. Wydrapywanie z czerni – to rodzaj sgraffito. Kartkę z bloku technicznego uczestnik warsztatów zarysowuje precyzyjnie kredkami świecowymi dowolnie lub świadomie zestawiając kolory. Następnie pokolorowana kartka zamalowana zostaje czarną farbą. Kolorowy rysunek na czarnym tle uzyskuje się wydrapując wykałaczką lub nożykiem – efekt to kreski i płaszczyzny. W obu technikach uzyskuje się bardzo ciekawe efekty.

Warsztaty malarskie Malowanie na jedwabiu. Grupa wiekowa: 10-13 lat
Przekazanie wstępne wiedzy o kompozycji, operowaniu kolorem, tworzeniu obrazów i wzorów przy pomocy różnych technik: rysowania, malowania, pryskania, zalewania, stemplowania. Ogromne pole do eksperymentów dla „Młodego Odkrywcy”. Specjalistyczne farby do tkanin nie posiadają bieli. Biel jest barwą jedwabiu. Tematem obrazów ma być pejzaż, namalowany jako piękno formy, niecodzienność, spontaniczność, autentyczność, co prowadzi do najpełniejszego wyrażania się młodego twórcy w przedstawionej technice.

Warsztaty malarskie Owocowe wnętrze. Grupa wiekowa: 10-13 lat
Wprowadzenie w problematykę sztuki współczesnej, objaśnienie zadania ćwiczeniowego. Pomysł zakłada studium rysunkowe i malarskie owoców. Tematem prac jest martwa natura złożona z kilku owoców, które są kontrastowe w kolorze i formie. Skupienie uwagi dzieci na złożonej konstrukcji i budowie poszczególnych owoców. Rysunki oraz prace malarskie z założenia mają by powiększeniem wielokrotnym. Dziecko może skupi uwagę na jednym owocu, ale może też spróbować stworzyć kompozycję kontrastową z dwu lub nawet kilku owoców, komponując całość na płaszczyźnie kartki. Z założenia prace nawiązują do martwej natury, ale w ujęciu niestandardowym i specyficznym, znajdują się na pograniczu abstrakcji i biologii – z koncepcji martwej natury powstaje w rezultacie kompozycja prawie abstrakcyjna.

Warsztaty fotograficzne Eksperymentalne techniki fotografii analogowej. Grupa wiekowa: 14-16 lat
Przekazanie podstawowych informacji o fotografii jako jednej z dziedzin sztuk plastycznych, zapoznanie z pracownią i ciemnią fotograficzną zaprezentowanie wyposażenia, omówienie zadania ćwiczeniowego, eksperymentowanie z tradycyjnymi technikami fotografii analogowej.

Warsztaty projektowania graficznego Stare i nowe – odręczne i cyfrowe. Tradycja i nowoczesność w projektowaniu. Grupa wiekowa: 14-16 lat
Warsztaty polegają na zastosowaniu mediów nowoczesnych w opracowaniu mediów tradycyjnych. Młodzież zapoznaje się z tradycyjnym warsztatem drukarskim. Wykonuje prosty skład zecerski i kompozycje z czcionek, drukuje na prostej, archaicznej prasie. Materiał zostanie zeskanowany i obrobiony za pomocą aplikacji graficznej (Photoshop), łączony z drukiem tradycyjnym, rysunkiem i fotografią, podawany w nowej odsłonie jako mikropublikacja prezentowana na wystawie.

Warsztaty struktur wizualnych Technologie polimerowe w sztuce. Grupa wiekowa: 14-16 lat
Przebieg warsztatów zakłada przeprowadzenie prezentacji i praktycznych ćwiczeń związanych z odlewaniem z natury w technologii acrylic one, odkształcaniem i barwieniem odlewów, tworzeniem silikonowych modeli anatomicznych i badaniem możliwości wykorzystania ich deformacji dla celów kreacyjnych.

Warsztaty rysunkowe Warsztat malarza ikon – odkrywanie świętego oblicza. Grupa wiekowa: 14-16 lat
Przekazanie podstawowych informacji dotyczących znaczenia, funkcji, rozwoju malarstwa ikonowego i poszczególnych etapów jej wykonywania w oparciu o pokaz wizualny i zademonstrowanie przygotowanych materiałów zaaranżowanych w formie tradycyjnego warsztatu malarza ikon. Znajdą się tam materiały potrzebne do namalowania ikony - deski, tkanina lniana (powłoka), grunt, wzornik rysunkowy, płatki złota, poduszka pozłotnicza, pędzel pozłotniczy, agat do polerowania płatków złota, farby temperowe, pędzle, warstwa zabezpieczająca. Następnie uczestnicy wykonają pierwszy etap odkrycia świętego oblicza. Na zagruntowane tablice naniosą rysunek postaci (grawiurę) tradycyjną metodą przepróchy, używając wzorników i sproszkowanego węgla. W ten sposób zostanie odkryta potencja świętego oblicza.